18.10.2017 14:00 | Military

Čína si buduje imidž svetového policajta, začína v Afrike

Zdroj: reprofoto YouTube / CGTN
Budíček je pre nováčikov vo výcvikovom tábore prvého oficiálneho útvaru čínskych mierových jednotiek v Tung-jingu o šiestej ráno. Po uprataní postele behajú na dráhe v uniformách a modrých helmách OSN, ich skromný prídel jedla pozostáva z pečiva, zeleniny a mäsa.

Disciplínu svojich mierotvorcov Čína hrdo vystavuje na obdiv aj v krátkom dokumente štátnej televízie CGTN, ktorá prezentuje v zahraničí svoju krajinu ako globálnu mierovú silu. Platí to hlavne pre Afriku, kde je skoro 2500 čínskych vojakov súčasťou mierových aktivít OSN v siedmich rôznych krajinách. V dokumente hudba graduje pri pohľade na čínskych vojakov, ako bežia cez pole a držia samopal. Jeden z mužov vzápätí poznamenáva, že počas misii ešte nevystrelil jediný náboj. Ďalší príslušníci na kameru predvádzajú kopy s otočkou, zhyby a presun v cvičnom konvoji. Jeden následne dodáva, že je tu, aby "splnil povinnosť svojej krajiny voči zvyšku sveta". Čína za posledných 15 rokov výrazne rozšírila svoju účasť na mierových misiách. Z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN poskytuje najviac mierových jednotiek, na celom svete je potom dvanásta. Prezident Si Ťin-pching navyše ohlásil, že čínska mierová operácia sa rozrastie zo súčasných 3000 osôb na 8000.

Obraz silných a schopných ochrancov mieru buduje Čína necelý rok po tom, čo boli čínski vojaci v Južnom Sudáne obvinení, že opustili svoje stanovište chrániace miestnych utečencov. Vtedy zahynuli dvaja Číňania, čo bol veľký šok pre krajinu, ktorá nie je zvyknutá na zahraničné pôsobenie svojich  vojakov. Teraz niektorí komentátori špekulujú, či nemá Čína zálusk na pozíciu v čele Úradu OSN pre mierové operácie (DPKO), teda post, ktorý patrí už skoro 20 rokov Francúzsku. Tieto snahy zapadajú do rastúceho pocitu národnej hrdosti.

Čínske média nedávno napríklad zverejnili zábery z ostrej cvičnej streľby z prvej čínskej zámorskej základne otvorenej v auguste 2017 v Džibutsku. Komerčne najúspešnejší čínsky film (uvedený v júli 2017)  Wolf Warrior II - toto cítenie čiastočne odráža. Čínsky príslušník špeciálnych jednotiek vo filme s krajanmi v nešpecifikovanej africkej krajine zachráni obyvateľstvo sužované násilným konfliktom. Jeden z vojakov v dokumente CGTN hovorí: "Čínske mierové jednotky sú rešpektované po celom svete, presne, ako ste to videli vo filme Wolf Warrior II."

 

Čítajte ďalej