15.1.2018 14:00 | Macho

Kto nemá svoje telesné tuky rád, tomu pomôže tekutý kamarát

Zdroj: iStockphoto
Tipujeme, že prvá skupina nadšencov novoročných predsavzatí v oblasti chudnutia to už vzdala. Nielen pre nich je tu aspoň čiastočná chutná pomoc z pohára.

Za tajomným tekutým kamarátom, teda skôr kamarátkou sa ukrýva čierna káva, ktorá je dobrým doplnkom chubnúceho režimu. Tvrdia to vedci z Holandska, podľa ktorých tento nápoj (ale bez cukru a mlieka)  môže zrýchliť metabolizmus a zvýšiť denný energetický výdaj.  Navyše kofeín pomáha zlepšiť výkonnosť a výdrž, takže konzumovaný pred športom obmedzí negatívne následky pohybu. Podľa autorov z Wageningenskej univerzity čierna káva výrazne urýchľuje metabolizmus a podporuje premenu energie viazanej v tukoch na teplo. Tým pádom pomáha spaľovať viac energie viazanej v tukoch a pri vhodnom jedálničku a pohybovom režime urýchľuje chudnutie.

U osôb, ktoré sa prejedajú, nepohybujú a ich energetický príjem je vyšší ako výdaj, káva naberanie na váhe nezastaví, iba zmierni. Vedci z Londýnskej univerzity spočítali, že tri šálky čiernej kávy denne zvýšia energetický výdaj prostredníctvom tepla o 150 kilokalórií, čo zodpovedá približne 50 gramom cestovín. „Konzumácia kofeínu v bežnej miere môže mať výrazný vplyv na energetickú bilanciu a môže podporovať produkciu tepla pri liečbe obezity,“ tvrdia autori z Holandska a Spojeného kráľovstva.

Čítajte ďalej