22.1.2018 17:30 | Military

Od Vietnamu po Perzský záliv: Pred M60 nechcel stáť nik

Zdroj: iStockphoto
M60 je štandardným guľometom všeobecného využitia na bojisku, ktorý využíva pozemná armáda Spojených štátov amerických. Svojho času nahradil staršiu automatickú pušku BAR a guľomet Browning.

V súčasnosti je v ozbrojených silách US. Army nahrádzaný modelmi M240 a M249 SAW, ale stále sa teší veľkej obľube, a je využívaný aj v armádach Austrálie, Južnej Kórei či Taiwanu.  M60 bol navrhnutý pre použitie pri útočných aj obranných akciách. Prenosnosť a vysoká kadencia poskytuje pri útoku dostatočnú palebnú podporu, ktorá znemožňuje obrancom aktívne klásť odpor. Pri obrane ďaleký účinný dostrel a rýchlosť streľby podporuje obranné postavenia.Pre zvýšenie presnosti zbrane sa využíva podperný systém v podobe dvoj či trojnožky. S trojnožkou je možné účinne zasiahnuť ciele na vzdialenosť do 1 100 metrov, s dvojnožkou cca 800 metrov. Na stojaci cieľ sa udáva účinný dostrel 600 metrov a na cieľ v pohybe približne 200 metrov. Pri streľbe na väčšiu vzdialenosť je ale nutné počítať s určitým rozptylom striel.

Guľometné družstvo väčšinou tvoria dvaja vojaci. Strelec má za úlohu vedenie paľby a druhý vojak nabíjanie zbrane pomocou dlhých pásov, ktoré sa zvrchu zaklapávajú do zbrane. Obsluha zbrane je pre jedného človeka pomerne zložitá, preto je ideálna dvojčlenná obsluha. Základná muničná bedňa obsahuje približne 600 až 900 nábojov, čo umožňuje asi dve minúty neprerušovanej paľby.

M60 je automatická zbraň chladená vzduchom, využívajúca k činnosti princíp tlaku spalných plynov. Z guľometu je možné strieľať z polohy ležmo, postojačky „od boku“ a s opierkou. Odporúča  sa používať dvojnožku (či trojnohý podstavec) pre čo najväčšiu presnosť streľby a páliť v krátkych dávkach troch až piatich výstrelov. Zbraň je medzi univerzálnymi guľometmi relatívne ľahká, a teda náročná na udržanie presného zamerania pri streľbe bez opory, vzhľadom k značnému spätnému rázu.Guľomet M60
Začiatok výroby: 1957 / USA
Hmotnosť: 10.5 kg
Dĺžka: 1,077 mm
Dĺžka hlavne:  560 mm
Obsluha: 1 – 2 ľudia
Munícia: 7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester) v nábojových pásoch
Ráž: 7,62 mm
Kadencia: ~550 striel/min
Úsťová rýchlosť: 853 m/s
Maximálny dostrel:  3,725 m


BONUS: 700 výstrelov po sebe z guľometu M249
Tlmič to neprežil, ale samotná zbraň áno. Nezávidíme tomu, kto ju musel napokon čistiť.

Čítajte ďalej