6.2.2018 10:20 | Military

Dodnes historici odhaľujú mená obetí stalinských čistiek

Zdroj: iStockphoto
Vďaka nemu vystúpilo z anonymity už 50.000 obetí stalinizmu. Ruský historik Anatolij Razumov už 30 rokov zverejňuje mená tých, ktorí boli počas stalinských čistiek popravení v Leningrade, dnešnom Petrohrade, píše agentúra AFP.

"Nenachádzam v tom logiku, bolo to neľudské a nevysvetliteľné," hovorí historik, ktorý po rokoch mravenčej práce dnes pristupuje k svojej úlohe už s "ľahostajnosťou". Pripomínanie histórie je v Rusku po viac ako 80 rokoch po najtvrdšom období stalinského teroru, kedy boli milióny ľudí popravených alebo poslaných do gulagov, stále ešte ťažké. V 13 zväzkoch o osobách popravených v Leningrade, ktoré boli od roku 1987 pod vedením Razumova vydávané, nachádzame mená, dátumy narodenia a úmrtí, povolanie a adresy tých, ktorí jedného dňa v Leningrade zmizli, ako keby nikdy neexistovali. Ich blízki sa dozvedali o ich popravách bez súdu, ale nepoznali dôvod.

"Začal som so svojim výskumom v roku 1987, v čase perestrojky, hneď akoto bolo možné" vysvetľuje Anatolij Razumov. Tento syn sovietskeho vojaka, ktorého rodinu represie nepostihli, sa rozhodol vzdať poslednú úctu mužom a ženám, ktorí boli robotníci, inžinieri, krajčíri či predavači a počas veľkého teroru boli popravení. Kanceláriu má tento 62 ročný muž v centre bývalej cárskej metropole, v obrovskej budove národnej knižnice. Miestnosť je plná skríň s knihami a stovkami spisov, ktoré našiel v archívoch NKVD, stalinského orgánu pre vnútornú bezpečnosť, alebo ktoré mu poslali príbuzní obetí. Razumov ukazuje jeden zo spisov: ide o výsluchy a rozsudok týkajúci sa Niny Dubrovskej (†28), študentky poľského pôvodu. Tá bola obvinená zo špionáže a 11.12.1937 popravená.


"Obdobie, ktorému sa hovorí veľký teror, trvalo rok a pol, až do jesene 1938. Popravy naberali masívneho charakteru, každú noc sa zabíjalo. Súdy neboli. Obvinení boli postavení pred takzvanú dvojku alebo trojku, tvorenú jedným alebo dvoma zástupcami NKVD a prokurátorom, ktorí vyniesli rozsudok," uvádza Razumov. Podľa historika vypracovali likvidačný plán Stalin a jeho okolie. Za toto krátke obdobie bolo v Leningrade popravených 40.000 ľudí. Vysvetľuje, že sa mu od ruského štátu nedostalo veľkej podpory, a hovorí o ľahostajnosti ku stalinským čistkám. Jeho práca naopak pravidelne naráža na nepriateľský postoj ruských úradov.

Anatolij Razumov sa vrátil do Petrozavodsku v Karélii, kde podporil svojho kolegu, historika Jurija Dmitrijeva, ktorý je členom nevládnej organizácie Memorial a je známy svojim pátraním po ľuďoch zmiznutých počas veľkého teroru. Jurij Dmitrijev, ktorý bol v januári prepustený, ale ostáva pod súdnym dohľadom, strávil rok vo väzení na základe obvinení z pedofílie. Memorial prehlásil, že ide o falošné obvinenie, ktoré má zabrániť jeho práci. O stalinských čistkách sa v Rusku hovorí iba zriedka a veľa príbuzných obetí doteraz nevie, kde sú popravení pochovaní a aké obvinenie viedlo k ich zatknutiu. "Pracujem pre tých, ktorí to neskôr pochopia. Budem v tom napriek všetkým prekážkam pokračovať," hovorí Anatolij Razumov.

Čítajte ďalej