8.2.2018 10:10 | Zaujímavosti

Sprchujete sa zásadne ráno? Robíte chybu

Večerná sprcha je pre organizmus lepšia.
Večerná sprcha je pre organizmus lepšia.
Zdroj: iStockphoto
Večerná sprcha je zdravšia ako tá ranná.

Niektorí ľudia sa sprchujú zásadne ráno, iní nezaľahnú do postele bez večernej sprchy a nájdu sa aj takí, ktorí sprchou neohrdnú ani ráno, ani večer. Pokiaľ si však človek zvolí jedno sprchovanie a ide mu najmä o zdravotnú stránku a kvalitu spánku, potom je výhodnejšia tá večerná sprcha. 

Tá ranná síce môže človeka nakopnúť pred prácou, ale z hľadiska zdravia a hygieny je dôležitejšia večerná sprcha. Vychádza to z fyziológie - v noci sa obnovuje a čistí koža - ale tiež z hygienických zásad. Večer máme na sebe všetky nečistoty a rôzne choroboplodné zárodky z vonkajšieho prostredia. Koža sa pod nimi dusí, v teple a vlhku pod prikrývkou potom trpí.

Večerným umytím zbavíme kožu od nečistôt a toxínov, dovolíme jej dýchať a ľahšie sa regenerovať. Navyše je to prevencia šírenia nebezpečných baktérií a iných choroboplodných zárodkov. Sprcha by však nemala byť príliš horúca, aby človek kožu nezbavil ochranného filmu - kedy je pokožka zraniteľnejšia. Tiež je dobré šetriť so sprchovými gélmi, ktoré kožu silne odmasťujú a odstraňujú jej ochranný film.

Surgery and emergency concept

Výhoda večernej sprchy tkvie aj v tom, že pomáha uľaviť od stresu (znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu v krvi) a rýchlejšie uvoľňuje myseľ. Telo sa pri nej ochladí a znížením teploty sa navodí prirodzený proces zaspávania.

"Keď človek príde domov z vonku, spotený a plný nečistôt, mal by sa pred spaním celý umyť," hovorí newyorský dermatológ doktor Samer Jaber v rozhovore pre denník The Mail. Sprcha v teplej (nie horúcej) vode by nemala trvať dlhšie ako päť až desať minút.

Ak sa rannej sprchy nedokážete vzdať, venujte jej len pár minút, umývajte sa vo vlažnej vode bez použitia sprchového gélu (ak ste sa umyli už večer). Ranná sprcha vás prebudí a nakopne nervovovú sústavu.

Čítajte ďalej