3.4.2018 17:30 | Zaujímavosti

Kimov tajomný vlak - nepriestrelný, pomalý a plný vína

Zdroj: reprofoto YouTube / ITV News
Záhadný vlak, ktorý nedávno prišiel na centrálnu železničnú stanicu v Pekingu, skutočne viezol severokórejského vodcu Kim Čong-una. Dvadsaťjeden zelených vagónov s tmavými oknami pripomínalo obrnenú súkromnú súpravu, akú používal k občasným zahraničným cestám aj Kimov otec Kim Čong-il a dedko Kim Ir-sen.

Tieto severokórejské vlaky boli desaťročia predmetom záujmu a špekulácii, píše denník The New York Times. Väčšina vecí, ktorá sa o vlakoch severokórejských vládcoch vie, pochádza zo správ tajných služieb, spomienok činiteľov, ktorí mali možnosť kedysi týmito vlakovými súpravami  cestovať, a z hŕstky záberov severokórejských štátnych médií.Podľa správy z juhokórejskej tlače  roku 2009, ktorá sa odvoláva na informácie rozviedky, má severokórejsky vodca k dispozícii najmenej 90 takýchto vagónov spĺňajúcich maximálne bezpečnostné požiadavky. Správa, ktorá bola vydaná počas éry Kim Čong-ila, uvádza, že pri každej ceste vodcu vychádzajú po železnici na trať súčasne tri vlaky: prieskumný bezpečnostný vlak, súprava vezúca vodcu a tretí vlak s ďalšími osobnými strážcami a zásobami. Každý z vagónov je z nepriestrelného materiálu, takže tie sú oveľa ťažšie ako tie bežné. Z toho dôvodu sa vlak pohybuje pomaly; odhaduje sa, že dosahuje maximálne cca 60 km/h. Za čias Kim Čong-ila malo cestovať v prieskumnom vlaku 100 členov bezpečnostných síl, ktorí prehľadávali stanice a nástupištia a pátrali po prípadných nastražených bombách a ďalších hrozbách. Testovali aj bezpečnosť koľajovej trate. Nad vlakom potom ešte leteli vojenské vrtuľníky a lietadlá. Správa tiež uvádza, že po celej Severnej Kórei bola vystavaná dvadsiatka železničných staníc iba k osobnej potrebe vodcu.

Štátne média KĽDR občas nakrúcali vodcu priamo vo vlaku, a ponúkli tak verejnosti pohľad do útrob špeciálne upravených vagónov. V roku 2015 bol Kim Čong-un zachytený, ako sedí u dlhého bieleho stolu v akejsi konferenčnej miestnosti. Na podobnom videozázname z roku 2011 je jeho otec Kim Čong-il v rovnakých priestoroch. Na tejto staršej videonahrávke sú dobre zreteľné televízory s plochými obrazovkami a na novšom videu aj moderné notebooky. O Kim Čong-ilovi sa hovorilo, že sa bojí lietania a dáva prednosť cestám vlakom, kde má k dispozícii moderné komunikačné technológie a množstvo personálu, ktorý je pripravený uspokojovať jeho rozmary. "Bolo možné si objednať akékoľvek jedlo z ruskej, čínskej, kórejskej, japonskej a francúzskej kuchyne," uviedol ruský činiteľ Konstantin Pulikovskij, ktorý cestoval s bývalým severokórejským vodcom počas jeho návštevy Ruska v roku 2011. Kim Čong-il trval na tom, aby do vlaku boli dodávané živé homáre a ďalšie delikatesy. Z Paríža boli posielané vína z oblastí Bordeaux a Beaujolais, uvádza Pulikovskij v spomienkach na cestu "Orient expresom". Keď sa Kim nudil, slúžili mu k rozptýleniu umelkyne, ktoré mu spievali kórejské a ruské piesne. Nie je známe, čo jeho syn Kim Čong-un vo vlaku konzumuje a akým spôsobom sa zabáva. Vie sa ale, že jeho apetít nezaostáva za otcovým. Údajne má v obľube švajčiarsky syr, šampanské a koňak Hennessy.

Čítajte ďalej