12.5.2018 06:00 | Macho

Muž, ktorý rozumie medveďom - Ben Kilham

Zdroj: iStockphoto
Stripy a Jake, dva medvede, ktoré kŕmil dojčenskou fľašou, neváhajú, púšťajú sa za ním a skáču na neho, ale tucet ďalších chlpáňov odmieta zliezť zo stromu, keď sa priblíži. Pozorovanie medveďov je pre Bena Kilhama celoživotnou náplňou.

V trojhektárovej ohrade neďaleko svojho domu sa stará o osirelé medvede, ktoré mu zveruje oddelenie pre rybolov a faunu v štáte New Hampshire na východe Spojených štátov. Ich matky boli zastrelené, zrazené autom alebo im lesníci zničili brlohy, napísala agentúra AFP. Kilham dozerá na to, aby medvedíky vyrástli, a keď majú asi 18 mesiacov, vypúšťa ich do prírody. Vo svojom dome, ktorý vyzerá ako zrenovovaná stodola v lesoch New Hampshiru, všetko vyžaruje jeho celoživotnú vášeň. Tá z neho urobila medzinárodnú autoritu, pokiaľ sa jedná o správanie medveďov: na stenách sú fotografie a obrazy medveďov a tri malé medvede pri vchode vítajú návštevníkov. Okrem veľkej ohrady má Kilham aj rozsiahlu pozorovaciu oblasť, kde študuje dospelé medvede, ku ktorým patrí aj Squirty (22). Tá sem prišla v roku 1996 a už jedenásťkrát priviedla na svet mláďatá.

Kilham (65) pozná čierne medvede tak dobre, že ho čínska vláda požiadala, aby jej pomohol opäť rozšíriť v Číne pandu veľkú. Na rozdiel od čiernych medveďov je tento druh stále označovaný za ohrozený, hoci mu ešte nehrozí vyhynutie. Za roky pozorovania medveďov Kilham napríklad zistil, že sú rovnako blízke človeku ako veľké opice, aj keď sa veľké opice oveľa viac študovali, pretože sú geneticky našimi najbližšími predchodcami. Samice medveďov sú schopné altruizmu rovnako ako ľudia a sú hlavne schopné jednať s druhým zvieraťom tak, že z toho majú obe strany prospech, hovorí Kilham. To sa ukázalo na Squirty. Kilham vysvetľuje, že keď medvedicu ako mladú vypustil do prírody, bola jedna voľne žijúca medvedica bez vlastných mláďat pripravená Squirty chrániť. "Je to čistý altruizmus, neboli nijako spriaznené." Aj po dvadsiatich rokoch sa medvedice ešte delia o potravu. "Squirty je tiež často agresívnejšia voči vlastnej rodine ako voči tejto medvedici. Je to ako u ľudí, korí často tvrdšie jednajú s členmi vlastnej rodiny ako s cudzími ľuďmi," pokračuje. Toto prirovnanie sa ale nepáči mnohým vedcom, ktorí sú presvedčení, že človek je schopnejší ako zviera. Nie je toho veľa, čo zvieratá nemôžu robiť s výnimkou reči, tvrdí Kilham. Zatiaľ čo medvede jednajú na základe reálnych informácii, informácie používané ľuďmi sú nespoľahlivé prakticky od doby, čo vznikla reč.

Za štvrť storočia Kilham vypustil do prírody 165 medveďov a zdokumentoval asi 15.000 interakcií medzi voľne žijúcimi medveďmi. Nedávno získal doktorát z ekologických vied. To bolo veľkým zadosťučinením pre kedysi neúspešného študenta, ktorého prácami vedecká komunita dlho opovrhovala. Ben Kilham publikuje v časopise National Geographic a jeho prvá kniha Among the Bears sa dostala na pulty kníhkupectiev v roku 2002. Dnes je Kilham uznávanou autoritou, pokračuje vo svojich pozorovaniach a organizuje konferencie, ktoré sa stali jeho zdrojom príjmov. Rovnako tak hlása úctu k medveďom, ktoré sú v Spojených štátoch obávané. Každoročne sa v štáte New Hampshire uloví 10 až 15 percent z 5000 až 6000 medveďov, ktoré tam žijú. Severoamerickú populáciu tvorí asi 750.000 medveďov.

 

Čítajte ďalej