18.5.2018 10:15 | Šport

Šport vs. demencia: Kedy áno, a kedy už nie?

Zdroj: iStockphoto
Zvláštny športový paradox vo vzťahu k demencii objavili vedci z Oxfordu. Zatiaľ čo platí, že šport a pohybovo aktívny životný štýl sú skvelou formou prevencie Alzheimerovej choroby, pokiaľ u človeka už demencia prepukne a je v miernom či strednom štádiu, aktívny športový život jej priebeh urýchli.

„Na základe týchto dôkazov si nemyslím, že by sme mali ignorovať možnosť, že cvičenie môže v skutočnosti ľuďom s demenciou škodiť,“ uviedol k výsledkom kolegov z Oxfordu profesor Rob Howard z Londýnskej univerzity. Dôkazy sú prekvapením pre všetkých vedcov, pretože sa myslelo, že cvičenie priebeh demencie spomalí, keď už bolo veľakrát preukázané, že je prevenciou tohto ochorenia.

„Tie výsledky sú trochu prekvapujúce, pretože by sme predpokladali, že cvičenie bude mať pozitívny účinok,“ dodal doktor James Pickett z britskej Alzheimerovej spoločnosti. Neurológovia sa zhodujú, že je potrebné vykonať na túto tému ďalšie výskumy, a rozhodne neodporúčajú verejnosti, aby sa prestala zdravo hýbať. Iba odborní lekári ošetrujúci pacientov s demenciou by mali vziať do úvahy, že intenzívny športový životný štýl môže ich pacientom uškodiť.

Čítajte ďalej